W lipcu w wielu ogrodach możemy spotkać kwitnącą lawendę. Jej niepowtarzalny zapach kojarzy nam się z latem, ciepłem i beztroską. Lawenda ze względu na swoją charakterystyczną woń wykorzystywana jest w przemyśle perfumiarskim, kosmetycznym oraz spożywczym. Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa lavare, czyli czyścić. Nazywano ją tak, ponieważ posiada właściwości oczyszczające i antyseptyczne. Jednak najbardziej znanym działaniem lawendy jest działanie uspokajające i relaksacyjne. Właśnie ze względu na ten fakt często jest składnikiem herbatek na uspokojenie czy dobry sen.
Lawenda to krzew z fioletowo-niebieskimi kwiatami. Uprawiana w krajach Ameryki Północnej i w Europie od dawna stosowana jest w naturalnej medycynie, ze względu na lecznicze właściwości. Najbardziej wartościowe, bogate w substancje bioaktywne, są kwiaty lawendy.. Ze względu na swoje właściwości lawenda znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie również w dzisiejszych czasach.
Lawenda wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i regenerujące.Od wieków stosowana jest w medycynie ludowej jako naturalny środek uspokajający i usypiający. Kwiaty są bogatym źródłem polifenoli, flawonoidów, antocyjanów, garbników i fitosteroli. Substancje te działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, pobudzają wydzielanie żółci i soku żołądkowego, dzięki czemu skutecznie niwelują problemy układu pokarmowego.
Kojąca woń
Lawenda pozytywnie wpływa również na układ nerwowy. Skutecznie wycisza, zmniejsza napięcie nerwowe, koi zmysły i ułatwia zasypianie. Olejek lawendowy może posłużyć jako element aromaterapii przy bezsenności. Kilka kropli olejku warto dodać do kąpieli lub do dyfuzora czy kominka do aromaterapii. Olejki eteryczne zawarte w kwiatach lawendy łagodzą różnego rodzaju bóle i są pomocne także podczas migreny.
Kwiaty lawendy możemy również samodzielnie zebrać i ususzyć. Schowane do woreczka umieszczamy pod poduszką, w szafie lub stosujemy podczas kąpieli wrzucając do wody świeże lub zasuszone gałązki.
Fioletowa ozdoba
Mając na uwadze walory estetyczne, piękno barwy kwiatów i oczarowujący zapach, lawenda jest często wykorzystywana do dekoracji ogrodów i wnętrz. Prezentuje się wyjątkowo i bez wątpienia jest atrakcyjną ozdobą. Jej zapach umili wypoczynek, przyciągnie motyle i pszczoły, a także odstraszy uciążliwe komary. Popularność lawendy stale rośnie. Można ją spotkać w przestrzeni publicznej – w wielu parkach na całym świecie. Bardzo popularne stały się także sesje fotograficzne właśnie na polach uprawy lawendy.
Smaczna lawenda
Lawenda stosowana jest również jako dodatek do potraw, szczególnie w kuchni hiszpańskiej, francuskiej i włoskiej. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina bardzo aromatyczna, a co za tym idzie wystarczy zastosować niewielkie ilości, aby cieszyć się lawendowym aromatem naszych dań. Lawenda doskonale pasuje do ryb, owoców morza, delikatnych mięs, np. drobiu. Wzbogaci smak pieczonych ziemniaków, a wraz z oliwą z oliwek stworzy aromatyczny dressing do sałatek. Natomiast syrop lawendowy to idealny dodatek do naleśników i deserów. Przy jego użyciu można też wyczarować niepowtarzalne drinki i przygotować wyjątkową kawę lub herbatę, którą zaskoczy się znajomych przy wspólnym spotkaniu. Ususzone kwiaty lawendy stanowią doskonały dodatek do herbatek lub lemoniady.
- Fraszczak, B. „Lawenda.” Działkowiec 08 (2016).
- Korn, Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień, 2021.
- E. Zujko, A. Witkowska, B. Kiernozek, Aktywność antyoksydacyjna naparów ziołowych, 2017.
- Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2002). Biological activities of lavender essential oil. Phytotherapy research, 16(4), 301-308.
- Cavanagh, H. M., & Wilkinson, J. M. (2005). Lavender essential oil: a review. Australian infection control, 10(1), 35-37.
- Fismer, K. L., & Pilkington, K. (2012). Lavender and sleep: A systematic review of the evidence. European Journal of Integrative Medicine, 4(4), e436-e447.