Większości z nas Wielkanoc kojarzy się z suto zastawionym stołem. Przeważnie królują na nim wysokokaloryczne potrawy takie jak żurek z kiełbasą, jajka z majonezem i ciasta. Jest jednak sposób, żeby ulubione dania trochę odchudzić i sprawić, że będą bardziej wartościowe.
Żurek
Daniem rozpoczynającym śniadanie wielkanocne najczęściej jest zupa – żurek z kiełbasą. Danie to można nieco odchudzić. Zamiast tradycyjnej tłustej kiełbasy lepiej wybrać tę z kurczaka o zawartości mięsa 95%. Kiełbasa drobiowa będzie zdecydowanie mniej kaloryczna. Dodatkowo, do gotowania bulionu nie trzeba dodawać tłustego mięsa. Można przygotować go z samych warzyw i zakwasu z odrobiną przypraw.
Jajka z majonezem
Na stole wielkanocnym nie może zabraknąć jaj. Najczęściej podajemy je ugotowane na twardo i pokryte warstwą majonezu. Kupując jaja warto zwrócić uwagę na to, aby pochodziły ze sprawdzonego i zaufanego źródła. Robiąc zakupy w sklepie należy sprawdzić pierwszą cyfrę kodu. Numerem „0” oznaczone są jaja z chowu ekologicznego, „1” – z chowu na wolnym wybiegu, „2” – z chowu ściółkowego, „3” – z chowu klatkowego. Jaja te różnią się ceną, wielkością, ale też jakością. Sięgając po jaja „0” mamy pewność, że pochodzą one od tzw. szczęśliwych kur z wolnego wybiegu karmionych paszami ekologicznymi. Aby trochę odchudzić danie z jajami, połowę majonezu warto zastąpić jogurtem naturalnym. Można dodać też trochę witamin, posypując danie rzeżuchą lub kiełkami.
Mazurek
Wielu z nas w okresie przedświątecznym czeka przede wszystkim na desery. Ciastem, które króluje w Święta Wielkanocne jest mazurek. Zdecydowanie nie sprzyja on diecie odchudzającej. Jeśli zależy nam na ograniczeniu kaloryczności tego ciasta, starajmy się wybierać bardziej wartościowe mąki niż pszenna. Mąka orkiszowa czy owsiana zawiera błonnik pokarmowy i cenne witaminy oraz składniki mineralne. Cukier biały można zastąpić ksylitolem, erytrolem lub stewią. Są niskokaloryczne i nie zwiększają gwałtownie stężenia glukozy we krwi.
Babka wielkanocna
Na wielkanocnym stole roi się od bomb kalorycznych. W tym gronie znajduje się również babka wielkanocna. Najczęściej przygotowuje się ją z mąki pszennej, cukru, masła, jajek i polewa lukrem. By była mniej kaloryczna, lukrową polewę można zastąpić odrobiną cukru pudru lub utartym ksylitolem. W zwiększeniu zawartości cennych składników odżywczych pomoże dodanie do ciasta suszonych owoców oraz bakalii.
Najlepszym sposobem, aby czuć się dobrze przy wielkanocnym stole, jest umiar. Nakładając mniejsze porcje, będziemy w stanie spróbować każdego przysmaku. A zamieniając kilka składników, zmniejszymy kaloryczność potraw, przez co staną się bardziej wartościowe.